Ακόμη… βρέχει γκολ στο “Αρένα Φόντε Νόβα”, όπου η καταιγιστική για 80 λεπτά Γαλλία πέτυχε 5 γκολ απέναντι στους Ελβετούς, που διασκέδασαν τις εντυπώσεις σκοράροντας 2 φορές στα τελευταία λεπτά για το τελικό 2-5!

νταστικό παιχνίδι διεξήχθη στο “Αρένα Φόντε Νόβα”, ανάμεσα σε Ελβετία και Γαλλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας. Οι “μπλε” ήταν απολαυστικοί για 80 λεπτά, παίζοντας απλό και άκρως αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας ευκαιρίες και σκοράροντας κατά βούληση.

Το 0-3 του ημιχρόνου ήταν ενδεικτικό της ανωτερότητας των Γάλλων, που συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο στην επανάληψη όταν και προηγήθηκαν με πέντε γκολ διαφορά στο 73′.

Οι Ελβετοί ανταπέδωσαν δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο περιορίζοντας την έκταση του σκορ, που θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο αν ο Μπενάλιο δεν έσωζε σε πολλές περιπτώσεις την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Ουσιαστικά (αλλά όχι… μαθηματικά) οι Γάλλοι καπάρωσαν την 1η θέση του 4ου ομίλου, ενώ οι Ελβετοί θα πρέπει να παλέψουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση τους.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά που οι Γάλλοι σκόραραν 5+ τέρματα σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά το 7-2 επί της Παραγουάης και το 6-3 επί της Δ. Γερμανίας το 1958.

Η ταυτότητα του αγώνα
Γήπεδο: “Αρένα Φόντε Νόβα”
ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπενάλιο, Λίχτσταϊνερ, Βον Μπέργκεν (9′ λ.τ. Σεντέρος), Τζουρού, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Ινλέρ, Μπεχράμι (46′ Τζεμαϊλί), Σατσίρι, Μεχμέντι, Τζάκα, Σεφέροβιτς (69′ Ντρμιτς).
ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Ντεμπουσί, Σακό (66′ Κοσιελνί), Βαράν, Εβρά, Καμπάγ, Σισοκό, Ματουιντί, Βαλμπουενά (82′ Γκριεζμάν), Μπενζεμά, Ζιρού (63′ Πογκμπά).
Γκολ: 81′ Τζεμαϊλί, 87′ Τζάκα / 17′ Ζιρού, 18′ Ματουιντί, 40′ Βαλμπουενά, 67′ Μπενζεμά, 73′ Σισοκό
Κάρτες: – / 88′ Καμπάγ

Μια υπέροχη γαλλική παράσταση

Αυτό που έμοιαζε με μια φλύαρη υπεροχή των Γάλλων στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, μετουσιώθηκε σε γκολ στο 17′. Κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά δυναμίτης από τον Ζιρού και 0-1 (γκολ Νο 100 σε Παγκόσμια Κύπελλα για την Γαλλία) για τους “μπλε”, παρά την υπερπροσπάθεια του Μπενάλιο.

Με την σέντρα ο Μπενζεμά μυρίζεται το αβίαστο λάθος του Μπεχράμι, περνάει με την μία την μπάλα στον Ματουιντί που νικάει τον Ελβετό γκολκίπερ στην κλειστή του γωνία για το 0-2 (18′)!

Οι Γάλλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ειδικότερα από την στιγμή που οι Ελβετοί αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να φτιάξουν μια φάση της προκοπής. Την πρώτη φορά που το έκαναν (30′) δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Πρώτα ο Λορίς είπε “όχι” με εντυπωσιακό τρόπο στον Τζάκα και ο Σατσίρι που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας, αποτυγχάνοντας να ξαναβάλει τους Ελβετούς στο ματς.

Ο Μπενζεμά έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Γαλλίας που αστοχεί από την άσπρη βούλα (32′) σε Μουντιάλ (σε κανονική διάρκεια αγώνα), έχοντας ο ίδιος κερδίσει την εσχάτη των ποινών από τον Τζουρού. Το 3ο γκολ των Γάλλων έμοιαζε με θέμα χρόνου και εντέλει ήρθε στο 40′.

Ο Βαράν έβγαλε από αριστερά στην κόντρα τον Ζιρού, που έκανε την κούρσα και πάσαρε ιδανικά στην κίνηση του Βαλμπουενά στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο σε ρυθμούς προπόνησης να γράφει το 0-3. Σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Καταιγισμός τερμάτων και στην επανάληψη

Ίδια εικόνα με αυτή του πρώτου ημιχρόνου είχε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η Γαλλία συνέχιζε να φτιάχνει φάσεις και να σκοράρει με ευκολία. Ο Μπενζεμά στο 67′ και ο Σισοκό στο 73′, έφτασαν το σκορ στο 0-5, πριν ο Τζεμαϊλί μειώσει (1-5) με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 81′.

Αξιοσημείωτο πως τρία τέρματα της Ελβετίας στο Μουντιάλ (2 κόντρα στο Εκουαδόρ), έχουν σημειώσει παίκτες που έχουν έρθει από τον πάγκο.

Ο Τζάκα στο 87′ με υπέροχο αριστερό σουτ στην κίνηση έφερε το ματς στα επίπεδα του 2-5, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις για την Ελβετία. Το ματς ολοκληρώθηκε με τρομερό τρόπο, καθώς την στιγμή που ο Μπενζεμά “όπλιζε” (και πετύχαινε) για το 2-6, ο Κάιπερς σφύριζε την λήξη της αναμέτρησης!

Η φάση του αγώνα

Σίγουρα αυτή του 32ου λεπτού. Ο Μπενάλιο έπεσε σωστά στο χτύπημα του Μπενζεμά από τα 11 βήματα, η πορεία της μπάλας ευνόησε τον Καμπάγ που όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από τα δύο μέτρα, με τον Ελβετό γκολκίπερ ουσιαστικά εξουδετερωμένο!

Ο διαιτητής

Σε καμία περίπτωση δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα ο Μπιόρν Κάιπερς. Ο Ολλανδός ρέφερι σωστά υπέδειξε το πέναλτι στο 32′, παρά τις διαμαρτυρίες των Ελβετών και γενικά είχε σωστά σφυρίγματα με λίγα ανούσια λάθη. Ίσως θα μπορούσε να δείξει μια κίτρινη κάρτα (και όχι κόκκινη καθώς δεν υπήρχε πρόθεση) στον Ζιρού για επικίνδυνο παιχνίδι στο 9′, που είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του Βον Μπέργκεν.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Ο Ολιβιέ Ζιρού ήταν ο άνθρωπος που έκανε απλά τα πράγματα για τους “μπλε” στην αναμέτρηση. Άνοιξε το σκορ, έδωσε την πάρε – βάλε ασίστ στο 3-0 του Βαλμπουενά, ενώ στα υπέρ του μπορεί να καταγραφεί το… νοκ – άουτ, έστω και άθελα του, στον Βον Μπέργκεν στο 9ο λεπτό, γεγονός που αποδιοργάνωσε την άμυνα της Ελβετίας. Σίγουρα δεν περνά απαρατήρητο το σόου του Μπενζεμά (2 γκολ και 1 ασίστ), αλλά τον δρόμο είχε προλάβει να στρώσει ο Ζιρού.

Άρεσε

Η… Γαλλία. Ωραίο, γρήγορο, απλό και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο από την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, που έβγαζαν φάσεις όπως και όποτε ήθελαν. Ελέω του Μπενάλιο, το σκορ θα μπορούσε να φτάσει σε διαστημικά ύψη.

Δεν άρεσε

Ασορτί με την ξανθιά μοϊκάνα του ήταν η παρουσία του Μπεχράμι στο ματς. Αστεία ή αντιαισθητική, όπως θέλετε. Παιδικό το λάθος του στο 18′, όπου ουσιαστικά τέλειωσε το ματς για την Ελβετία. Δεν πρόσφερε τίποτε απολύτως στον αγωνιστικό χώρο, ορθώς τον απέσυρε στην ανάπαυλα ο Χίτσφελντ.

Πηγή: Sport24.gr